ALLAH KİMLERİ SEVMEZ

 

Sizin sevmediğiniz insan var mı?

Varsa kimler?

Ve bu insanları niçin sevmiyorsunuz? Hiç düşündünüz mü?

Bunu bir düşünün derim.

Peki..

Sizi sevmeyen eş, dost, arkadaş, akraba var mı?

Varsa kim bunlar?

Ve sizi niçin sevmediklerini bir düşünün.

Sevmek ve sevilmek insanın duyduğu en büyük ihtiyaçtır.

Alak suresin 2. Ayetinde “O, insanı sevgiden yarattı.” Diyor Allah.

Yani bizim özümüzde sevmek ve sevilmek vardır. İnsan olarak karşı cinsi severiz, aşık oluruz, ama biz vatanımızı, anamızı,babamızı, kardeşlerimizi, yakın akrabalarımızı, komşularımızı, arkadaşlarımızı da sevme ve onlar  tarafından sevilme ihtiyacını yüreğimizin en derin yerinde duyarız.

Sadece bunlar mı?

Yeşil çimenleri, gökteki yıldızları, yağan yağmuru, esen yeli, çiçekleri, renkleri, arıları, kuzuları, hayvanları, elektiriği, ve gördüğümüz  ve görmediğimiz her şeyi severiz.

Sevmek bir ihtiyaçtır.

Sevilmek de bir öyle, o da bir ihtiyaçtır.

Ama bütün bu sevgiler gelip geçicidir. Bir gün gelir seni sevenler sevmez olurlar, sen de seversin sevmez oluverirsin.

Asıl sevgi bizi yaratan Allah’ın sevgisidir. O’nun sevgisini kazanmaktır. O. Bizi sever, biz de O’nu.

Nasıl ki bizim sevmediklerimiz vardır, Allah’ın da sevmedikleri vardır.

Bunu Kur’an’da açık açık bildirmiştir. Allah’ın sevmediklerine baktığımız zaman onları bizim de sevmediğimizi görürsünüz.

Bizim de Allah’ın sevmediği huylarımız varsa, bundan vazgeçip O’nun sevgisini kazanmanın yollarını bulmalıyız. En gerçek sevgi Allah sevgisidir, bizim Allah’ı sevmemiz, Allah’ da bizi sevmesidir.

Acaba Allah kimleri sevmiyor, bakalım:

Allah kendine ve Elçisi  Hz. Muhammed’e itaat etmeyen,  bunlardan yüz çeviren, yani kafirleri sevmiyor.

De ki: Allah’a ve Resûlü’ne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kafirleri sevmez.

 Ali İmran 32

Bize karşı savaş açanlara biz de savaş açtığımız zaman aşırı gidenleri sevmiyor.
Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez. Bakara 160

Allah,Toplumun huzurunu, ailesinin huzurunu, çevresinin huzurunu bozan, bunu alışkanlık haline getiren insanları sevmiyor.

Allah ise bozguncuları sevmez.  Maide 64

 Eline yetki geçtiği zaman da yeryüzünde bozgun çıkarmaya, insanın ürününü ve neslini yok etmeye çalışır: Ama Allah bozguncuyu sevmez. Bakara 205

İnsanlar hata yaparlar. Hatalarından ders alırlar ve bir daha yapmamaya karar verirler, vazgeçerler.  Bu güzel bir davranıştır. Ama, hata yapar ve hatasını kabul etmez, bu hatayı yapmaya devam ederse Allah da bu insanı sevmiyor.

Allah faizi tüketir sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.  Bakara 276

Başkalarının hakkını yiyen, ona buna zulmeden ve kötü davranışlarda bulunanları sevmiyor.

İman edip iyi davranışlarda bulunanlara gelince, Allah onların mükafatlarını eksiksiz verecektir. Allah zalimleri sevmez. Ali İmran 57

Bazı insanlara iyilik yaparsın,o ise sana kötülükle karşılık verir. Bu insanlar kötülük yapmaktan ve zarar vermekten de çok hoşlanılır. Böyle insanlara hain denir.

 Allah, hainleri sevmez. Enfal 58

Bazı insanlar vardır, bunlar kendilerini dev aynasında görürler. Kimseyi beğenmezler, akrabaya, arkadaşa yetime, kimsesizlere, fakirlere, hatta ana ve babasına bile tepeden bakarlar. Allah bunları sevmiyor.

Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.  Nisa 36

Toplumda her çeşit insan vardır. İnsanlar konuşurlar, bazıları güzel tatlı şeyler söylerken, bazıları da kötü sözleri ulu orta bağıra çağıra söyler. Allah bunları sevmiyor. Haksızlığa uğrayanlar başka.

Allah kötü sözün açıkça söylenmesini sevmez; ancak haksızlığa uğrayan başka. Allah her şeyi işitici ve bilicidir.  Nisa 148

Elinde yeteri kadar imkanı olan bir insan, bu yeteri kadar imkanın olanın iki üç katını harcarsa, Allah’ın nimetlerini hor ve ölçüsüz kullanırsa, Allah bu tür insanları sevmiyor.

Ey Adem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yeyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.  Araf 31

Dua etmek Allah’ın kullarından istediği en önemli şeylerden biridir. “Duanız olmasa size niye değer vereyim” (Furkan 77) diyen de O’dur. Bu güzel işi yaparken bile Allah kullarına diyor ki, sınırı aşmayın. Yani gece gündüz dua etmek yerine  gizli ve içten dua edilmesini istiyor. Bunun aksini yapanların sınırı aştıklarını söylüyor ve bunları sevmiyor.

Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez . Araf 55

Uyuşturucu kullanmamak, fal baktırmamak, kumar oynamamak, zina etmemek, kamu mallarına talan etmemek ve daha  bir şey şey Allah’ın sınırları içinde kalmak demektir. Bunlardan birini yapıyorsunuz, sınırı aşıyorsunuz, Allah böylelerini sevmiyor.

Hiç şüphesiz Allah, onların gizleyeceklerini de açıklayacaklarını da bilir. O, büyüklük taslayanları asla sevmez  Nahl 23

Bazı insanlar çok para, mal, mülk sahibi olurlar. Ama bu insanlar kendisine karşı gösterilen sevgiden, ilgiden, hoşgörüden ya da kendisine verilen değerden yüreklenerek yersiz ve aşırı davranışlarda, isteklerde bulunan insanları Allah sevmiyor.

Karun, Musa’nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü-kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona şöyle demişti: Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.  Kasas 76

Bazı insanlar vardır, insanlardan yüz çevirir,gurur ve kibirle yürür, herkesi küçük görür. Kendini beğenmiş züppe tipli bu insanları Allah sevmiyor.

Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. Lokman 18

İnsanlar arasında da kafirleri ve günahta işlemekte sınır tanımıyanları,

Hainleri, zalimleri, böbürlenenleri.

Ulu orta küfür edenleri, bozgucuları, israf edenleri,

Haddi aşanları, büyüklük taslayanları,  şımarıkları, böbürlenip öğünenleri,

SİZ SEVİYOR MUSUNUZ?

Siz böyle biri olsanız sizi severler mi?

Allah’ın sevmediği bu insanları, kulları da sevmiyor.

Yapılacak şey Allah’ın sevdiği kul olmak, Allah’ın sevmediği  kul olmaktan çıkıp sevdiği kullar arasına kavuşmak en güzelidir.

 

UNUTULMALILIDIR Kİ, ALLAH’IN SEVGİSİNİ KAZANMAK HEM DÜNYADA HEM DE AHİRETTE EN BÜYÜK ŞEYDİR.

Allah’ın sevdiği kul  olmazını dilerim.

Saygılarımla…

Necmi AKGÜL

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“ALLAH KİMLERİ SEVMEZ” için 2 cevap

 1. Ali hoser avatarı

  Sukurler olsun allahın varlıği ve birliği bizimle olsun

  1. Necmi Akgül avatarı
   Necmi Akgül

   Selam Ali Bey,
   Şükürler olsun, çok şükür.
   Teşekkürler
   Necmi Akgül